7 Nisan Dünya Sağlık Günü Kutlu Olsun
09 Nisan 2022

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 7 Nisan ‘Dünya Sağlık Günü’ olarak belirlemesi ve bugünü takip eden 7-13 Nisanında ‘Dünya Sağlık Haftası’ olarak kutlanmasının amacı; sağlık sorunlarını önleme, erken saptama, koşulları iyileştirme, sağlığın nitelikli ve ulaşılabilir olması için gerekli çalışmaların yürütülmesi ve bunların geniş kitlelere ulaşması adına önemlidir. 

Sağlık; ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Çağımızda sağlığımız için tehdit oluşturan hastalıkları iyi bilmemiz ve bu konuda bilgi sahibi olmamız çok önemlidir. İnsan hayatında hiçbir kavramla yeri değiştirilemeyecek olan sağlık, insanların vazgeçemeyeceği temel bir hak olmakla birlikte kaliteli ve uygulanabilir bir sağlık sistemiyle de nitelikli bir toplumun en önemli şartıdır.

Sağlık, ayrı ayrı her bir insan için önemli olduğu kadar, huzurlu ve mutlu bir toplum için son derece önemlidir. Ülkemizin geleceğinin daha aydınlık olmasının yolunun sağlıklı nesillerin yetişmesiyle mümkün olacaktır. Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur.

Bu duygularla özellikle küresel bir salgın haline gelen Covid-19 virüsüyle mücadelede sağlığın önemi bir kez daha anlaşılmış ve sağlık çalışanlarının hizmetleri tüm dünyada takdir edilmiştir. 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde ve sağlığımızın korunması için gece gündüz demeden çalışan tüm personelimize şükranlarımızı sunuyor, hastalarımıza acil şifalar diliyoruz.


sağlık.jpg