T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Van İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Van İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizin , ‘Steven-Johnson Sendromu'na'' Başarılı Müdahalesi Hayat Kurtardı.

Güncelleme Tarihi: 16/03/2020

        Van'da yaşayan 27 yaşındaki Zeynep Kızıldoğan'ın, aldığı ağrı kesicinin alerjiye yol açmasından dolayı vücudunda yaralar oluşmaya başladı. Kızıldoğan, hastanemize  kaldırılarak tedavi altına alındı.

  ‘’Nadir görülen ve ölümcül olan bir sendrom yaşadı.’’

    Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan Zeynep Kızıldoğan, aldığı bir ağrı kesici sonrası vücudunda oluşan yaralardan dolayı hastanelik oldu. Başlarda durumu tam anlamıyla anlayamayan Kızıldoğan, ilk önce özel bir hastaneye başvurdu. Gittiği hastanede tedavisi devam eden Kızıldoğan'ın durumunun gittikçe kötüye gitmesiyle hastanemize kaldırıldı. Kızıldoğan'ın nadir görülen ve ölümcül olan ‘Steven-Johnson' sendromuna (İlaç reaksiyonu) yakalandığı öğrenildi.

    Yüzü gün geçtikçe şişti.

 

      Kızıldoğan'ın yüzü gün geçtikçe şişerek tanınamaz hale geldi. Sevk edildiği hastanemizde tedavi altına alınan Kızıldoğan, hastanemizin  yoğun bakım servisine alındı. 

     Yaşananlarla ilgili açıklama yapan Yoğun Bakım Ünitesi Doktoru Dr. Buğra Karakaş, ilaç reaksiyonlarının ölümcül sonuçlara yol açabileceğini ve genç kızın vücudundaki derinin su toplayarak yaraya dönüştüğünü belirtti.

   "Başarılı bir tedavi sürecine girdik"

Dr. Karakaş, “Hastanemizde ilaç reaksiyonu şeklinde tabir ettiğimiz ‘Stevens Johnson' sendromu tanısı koyduğumuz bir hastamızın tedavisine başladık. İlaç reaksiyonu sonucunda bütün vücudu su toplaması ve enfeksiyona açık cilt bütünlüğü oluştu. Hastayı yoğun bakıma aldıktan sonra bağışıklık sistemini destekleyecek tedavileri yönlendirdik. Hastamızı bütün temaslardan izole etmeye çalıştık. Bunun sonucunda ise başarılı bir tedavi sürecine girdik” diyerek Kızıldoğan'ın durumunun iyiye gittiğini vurguladı.

  "Enfeksiyon hastayı ölüme sürükleyebilir"

Dr. Karakaş, yaşanan durumun kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini ve enfeksiyon açısından hastaların çok ciddi risk altında olduğunu ifade etti. 

Dr. Karakaş, "İlaç reaksiyonu sürekli devam edebiliyor. Yeni lezyonlar oluşabilirdi, ancak bu konuda şanslıydık ki yeni lezyonlar oluşmadı ve gerilemeye devam etti. Bu tür ilaç reaksiyonları hastayı ölüme götürebilecek sonuçlar oluşturabilir. Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği gibi ne zaman oluşacağını hiçbirimiz kestiremeyiz” dedi.

  ‘’Gittiği özel hastanede alerji teşhisi konulmuş’’

   Gittiği özel hastanede alerji teşhisi konularak kendisine alerji ilacı verildiğini ifade eden Kızıldoğan, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kendisine uygulanan tedaviden son derece memnun olduğunu belirtti.Bu kadar çabuk iyileştiğine şaşırdığını söyleyen Kızıldoğan, tedaviyi sürdüren tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür etti.

  • DSC_4846.JPG
  • DSC_4854.JPG
  • DSC_4857.JPG
  • IMG_4758.JPG
  • IMG_4762.JPG
  • IMG_4771.JPG
  • IMG_4775.JPG