Genç Hastamız 'nuss' (kunduracı göğsü) ameliyatıyla sağlığına kavuştu
16 Mart 2020

Hastanemiz Göğüs Cerrahı Uzm. Dr. İsmail Can Karacaoğlu, toplum arasında 'kunduracı göğsü', tıp dilinde 'pektus ekskavatum' olarak bilinen 'çökük göğüs' ameliyatında uygulanan 'nuss' yöntemini 17 yaşındaki Macit Berkay Dülge adında genç hastamızda uyguladı. Lise öğrencisi Mecit Berkay Dülge kapalı yöntemle yapılan başarılı 'nuss' ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Göğüs kafesinde doğumsal şekil bozukluğuna yol açan 'çökük göğüs' hastalarına 'nuss' yöntemi umut oldu.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. İsmail Can Karacaoğlu, kendisine başvuran genç hastayı, kapalı gerçekleştirilen 'nuss' yöntemiyle ameliyat etti. Başarılı bir teknikle ameliyat olan hasta sağlığına kavuştu.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı İsmail Can Karacaoğlu, "Nuss, toplum arasında 'kunduracı göğsü', tıp dilinde ise 'pektus ekskavatum' olarak bilinen göğüs kafesi çöküklüğüne yaptığımız kapalı bir ameliyat. Bu hastalık 300-400 kişiden onda birinde görülen bir hastalık. Kaburgaların, kıkırdakların fazla büyümesinden meydana geldiğini ve Göğüs kafesinin içeriye doğru göçmesiyle, iman tahtasının içeriye çökmesine neden olan bir hastalık. Nedeni tam bilinmiyor. Bu ameliyatla, çöküklük düzeltiliyor. Bunun da üç şekli var. Birincisi vakum uygulaması. Bu uygulama 6 süren zahmetli bir işlem. İkincisi raviç denilen yöntem. Açık yapılan bu ameliyatın iyileşme süresi uzun.

 2005'ten beri ABD'de bir doktorun uyguladığı 'nuss' prosedürü diye bir prosedür var. Bu, ameliyatın kapalı olarak yapılma şekli. Kapalı olarak iman tahtasının altındaki kemiğin altına bir destek yerleştirerek, çukurun öne doğru itilip, bu çöküklüğün düzeltilmesi şeklinde yapılıyor. Van'da kapalı yöntemle ilk ameliyatı yaptık. Ameliyatın cerrahi kısmı yarım saat sürdü. Paslanmaz çelik bir bar ya da titanyum bir bar hastamıza yerleştirdik. Bar üç yıl içeride kalacak, Göğüs kafesi normal şekle döndükten sonra barı çıkartacağız. Hastamızın durumu gayet iyi Bugün taburcu edeceğiz dedi."

  • çökük göğüs resim 1.jpg