Çocuk Kardiyoloji ve Çocuk Kalp Cerrahisi Birimlerimizden Büyük Başarı
16 Mart 2020Hastanemiz yenidoğan ünitesinde yatmakta olan 1 aylık ve 2 kg ağırlığındaki bebek, çocuk kardiyoloji ve çocuk kalp cerrahisi birimlerimizin birlikte yapmış olduğu operasyonla stent takılarak hayata tutundu.

Konu ile ilgili bilgi veren çocuk kardiyoloji uzmanımız Dr. Serdar EPÇEÇEN, hastanın doğuştan ağır, kompleks kalp hastalığı bulunduğu ve akciğerlerine kan gitmediğinden dolayı doğduğu andan itibaren PGE1 infuzyonu tedavisi almakta olduğunu, ameliyat yada anjio yöntemi ile akciğerlerine kan sağlamanın hayati önem arz ettiğini belirtti.
Bu amaçla anjio yöntemi ile hastanın aort damarı ile akciğer damarı arasına stent koyma kararı aldıklarını söyledi.
Vücut ağırlığının düşük olması sebebi ile anjio yapılacak kalınlıkta damarının olmaması sebebi ile çocuk kalp cerrahisi uzmanı Op. Dr. Şafak ALPAT tarafından, sol ana şah damarının cerrahi olarak açılıp anjio yapılacak şekilde damar elde edilen hastamıza bu yoldan stent yerleştirildi.
Bu işlemin Van ilinde ilk kez uygulandığını belirten doktorlarımız, bu olguların oldukça sıkıntılı, zor girşimsel ve cerrahi işlem ihtiyacı olduğu ve birden fazla branşın birlikte karar ve tedavi sürecinde rol aldığını belirterek hastanın tanı ve tedavisinde emeği geçen Çocuk kardiyoloji, Çocuk Kalp cerrahisi, Yenidoğan, Kardiyoloji ve Anestezi birimlerince bir ekip olarak yaptıklarını dile getirdi ve yapılan bu başarılı operasyonda yer alan çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim dedi.