Doktorlarımızın Tasarladığı Yüz Siperliğini 3D Yazıcıyla Üretmeye Başladık
08 Nisan 2020


Hastanemiz Doktorları, korona virüsten korunmak için geliştirdikleri 3D yazıcıdan sağlık çalışanları için yüz siperliği üretimine başladı.

    Dünyayı etkisi altına alan korona virüsünden dolayı tıbbi ve medikal malzeme konusunda sıkıntı yaşamamak için kendi imkanlarımızla ürettiğimiz bir çok tıbbi ve medikal malzemeye bir yenisini daha eklemenin mutluğunu yaşamaktayız. Başhekimliğimizin Destekleriyle Hastanemz hekimleri, hem kendileri için hem de sağlık çalışanı arkadaşları için tasarlamayı başardıkları 3D yazıcıyla yüz siperliği üretmeye başladık.

 

    Konuya ilgili, Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, Doktor arkadaşlarımızın tasarladığı yazıcıyla korona virüsten korunmak için kendi siperliklerini kendilerinin ürettiğini belirtti. Başhekim Çelik, "Korona virüs pandemisi tüm dünyayı etkiliyor. Maalesef bizim ülkemiz de krona virüsten etkilendi. Korona virüsle mücadele kapsamında birçok hastanemiz, kurumumuz kendi koruyucu malzemesini üretmektedir. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak da hekim arkadaşlarımızın tasarımıyla 3 boyutlu yazıcı geliştirdik. Bu 3 boyutlu yazıcımızla kendi siperliklerimizi üretiyoruz. Böylece korona virüs şüphelisi hastalarımıza daha rahat bir şekilde yaklaşmaktayız. Biz sadece ham maddeyi alıyoruz. 3 boyutlu yazıcımızı kendimiz geliştirdik. Biyomedikal personelimizin denetiminde 3 boyutlu yazıcıyla kendi yüz siperliklerimizi üretmekteyiz. Kendi ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra talep olursa diğer hastanelere de siperlikleri ücretsiz olarak gönderebiliriz" dedi.

    Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Alper Bozan ise, Özel bir program yardımıyla tasarımını yaptıkları siperlikleri bir saat içerisinde ürettiklerini ifade etti. Medikallarde yüksek fiyata aldıkları malzemeyi çok az bir maliyetle ürettiklerini söyledi.

  • foto 2.jpg
  • unnamed.jpg
  • foto 1.jpg