Radyasyon Onkolojisi Merkezimiz Bölge Halkına Umut olmaya Devam Ediyor
03 Haziran 2020

Hastanemiz bünyesinde faaliyet yürüten Radyasyon Onkolojisi Merkezi, bölgede en çok görülen özofagus (yemek borusu) kanseri hastalarının şifa bulmasında büyük rol oynamaya devam ediyor.

Radyasyon Onkolojisi Merkezimiz, kurulduğu günden bu yana radyoterapi tedavisiyle kanser hastalarına şifa dağıtmaya devam ediyor. Van'daki özofagus kanseri hastaları radyoterapi tedavisi sayesinde dışarıya sevk edilmeden sağlığına kavuşuyor.

Türkiye'de özofagus kanseri vakalarının yüzde 60-70'lik oranı Van'da bulunuyor. SBÜ Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik ve ekibi tarafından 2015 yılında yayınlanan bir çalışmada bölgede tandır dumanı, tuzlu ve salamuralı yiyeceklerin yemek borusu ve mide kanseriyle ilişkisi kanıtlanmıştır. https://www.hindawi.com/journals/jce/2015/254823/  Risk faktörleri olan tandırda ekmek pişirme geleneğinin devam ettiği, sıcak içecek, yüksek tuzlu ve salamura yiyecek tüketiminin yaygın olduğu Van ve Erzurum illerinde bu kanserin görülmesinin nedeni olarak gösteriliyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hastanemiz Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Taylan Bükülmez, özofagus kanser türünün Türkiye'de en çok Van ve Erzurum illerinde görüldüğünü belirtti. 2012 Cross çalışmasının kendileri için referans bir çalışma olduğunu ifade eden Dr. Bükülmez, bu çalışmada ameliyat öncesi kemoradyoterapinin önerildiğini dile getirdi. Hastaların öncelikle neoadjuvan kemoradyoterapi aldıklarını, ardından 6-8 hafta sonra ameliyat olduklarını söyleyen Bükülmez, "Özofagus kanserli hastalarımıza Türkiye'de bizden daha deneyimli bir merkez bulunmadığı için şehir dışına çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Çünkü Türkiye'deki vakaların yüzde 60-70'ini Van'da görüyoruz. İkinci sırada ise Erzurum'da görüyoruz dedi.

"Ne kadar ileri evre olursa olsun yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz"

Hastane bünyesinde bilimsel konseyin aldığı karar neticesinde özofagus kanseri hastalarına en uygun tedavi yöntemini uyguladıklarını dile getiren Bükülmez, ileri evrede olan kanser hastalarında da yüz güldürücü sonuçlar aldıklarına söyledi.

Vatandaşların yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bükülmez, vatandaşın sigara, sıcak içecek, yüksek tuzlu ve salamura yiyeceklerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum dedi.


  • rads. 3.jpg
  • RADYASYON ONKOLOJİ resim 4.jpg
  • RADYASYON ONKOLOJİ resim 6.jpg
  • READYASYON RES 2.jpg