3-9 KASIM ORGAN VE DOKUBAĞIŞ HAFTAS
03 Kasım 2020

Ülkemizde her yıl 3-9 kasım organ ve doku bağış haftası olarak kutlamaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakil hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus  organ ve doku bağışının temini, ve bu  bağışın artırılması için kamuoyunda  bu konudaki  bilgi  eksikliğinin  giderilmesi, organ bağış  bilincinin  geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir.

            Bu konuda özellikle Diyanet İşleri Başkanlığına bütün eğitim kurumlarına basın ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

 

Türkiye’de organ bağışı ve nakil sayılarının  yetersizliği  son dönem organ  yetmezliği nedeniyle  tedavi  görmekte  olan  bir  çok hastanın  organ beklerken  hayatını  kaybetmesine neden  olmaktadır. Hastaların  yaşam  süresi  ve  kalitesinde, Ülke  ekonomisi   ve iş gücünde  ağır  kayıplara  yol  açan söz konusu organ yetmezlikleri  önemli bir  sorun  olarak gündemdeki  yerini  korumakta olup, organ bağışı ve  nakil  sayılarının  artırılması  hedeflenmektedir.

 

3-9 kasım organ ve  doku bağış haftası tüm  halkımızın  organ  bağışında bulunmalarını gönülden desteklemekteyiz.