Yoğun Bakım Hemşireliği sertifika Programı
16 Mart 2020

Hastanemiz tarafından düzenlenen ve 06 Kasım 2017 tarihinde başlayan "Yoğun Bakım Hemşireliği sertifika Programı" tamamlandı. Eğitim programına katılan 15 kursiyer, 3 hafta teorik 3 hafta uygulama olarak gerçekleşen kurs sonunda yapılan değerlendirme sınavından başarıyla geçerek sertifika almaya kazandı. 

Hastanemizde gerçekleşen törene Başhekimimiz Op. Dr.Ümit Haluk İLİKLERDEN Başhekim yrd. Meryem ÖZDEMİR Kasım ERTAŞ Sağlık Bakım Hiz. Müd. Gülşen DALAZ, İdari Mali İşler Müdürü Orhan DİLER, kurs programında görevli eğitim kadrosu, Hastane yöneticileri ve kursiyerler katıldı. 

Törende konuşan Başhekim, Op. Dr. Ümit Haluk İLİKLERDEN  "Yoğun Bakım, çoklu organ işlev bozukluğu gibi tüm komplike hastaların kabul edildiği, temel ve ileri yaşamsal desteğin verildiği yerlerdir. Hayati tehlikesi olan bu hastaların iyileşmesini amaçlayan, fiziki alt yapısı ve hasta bakımı açısından ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış yerlerdir. Bu sertifikalı eğitim programı ile 3. basamak erişkin yoğun bakımda hizmet verebilecek hemşirelere eğitim vermeyi amaçladık. Hedefimiz durumu ağır olan bu hastaların sağlığını koruyucu, geliştirici ve rehabilite edici girişimlerle; bireyin fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak sağlığına kavuşmasını sağlayacak kalifiye hemşire yetiştirmektir. Bu kursun düzenlenmesinde Bakanlıkla iletişime geçerek yasal alt yapısını oluşturan Başhemşireliğe ve özellikle eğitim veren hocalarımıza ve hemşire arkadaşlarıma, uygulamalarda görev alan yoğun bakım belgesine sahip deneyimli arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

Program Sorumlusu Nuray IŞITAN ise, "Bir meslek, toplumun gereksinim duyduğu bir hizmete cevap verir, toplumun ve insanlığın refahının yükselmesine yardımcı olur. Hemşirelik mesleği de sağlık hizmetine gereksinim duyan bireylerin ihtiyacını karşılamaktadır. En önemli hemşirelik hizmetlerinden birini yürüten yoğun bakım hemşiresi, yaşamı tehdit edici problemleri olan hastaların tanılamasını yapmak, hastaları sürekli izlemek, kaliteli ve ileri yoğun bakım ve tedavi girişimleri uygulamaktan sorumlu hemşiredir" diye konuştu. 

Tören, eğitim programını başarıyla tamamlayan 15 kursiyere katılım belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.