Sağlık Haberlerimiz

Hastanemizde 1-7 Ekim Emzirme Haftası Kutlandı.

1-7 Ekim Emzirme Haftası’ nedeniyle Hastanemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

Etkinlik kapsamında ilk olarak hastanemiz Gebe okulunda stant kurularak etkinliğe katılan bayanlara, gebelere ve emziren annelere anne sütünün bebek üzerindeki yararları hakkında bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı.

 

1-7 Ekim 2021 Cuma günü ise, Dr.dayım Dirican toplantı Salonunda ‘Anne Sütü’ konulu bilgilendirici program düzenlendi. Etkinliğe Hastanemiz Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Kamil Yavuzer, İdari Mali Hizmetler Müdürü Orhan Diler, Kalite ve Destek Hizmetleri Müdürü Ümit Kızılay, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nejla Yeşilova ve Hastane İdarecileri, Hemşireler, Ebeler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlülüğümüz tarafından kısa bir sunum yapıldı.

 Sunumda: ”Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir denildi.

 Sağlıklı büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygılaştırılmasıdır. Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir. Bebekler 6.aydan sonra da ek besinlerle beraber 2 yaş ve üzerine kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Özellikle yaşamın ilk altı ayında beslenmenin sadece anne sütü ile gerçekleşmesi, anne ile bebeğin sağlığı üzerinde çok özel biyolojik ve duygusal bir etkiye sahiptir. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda "aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, ishal, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıklar" daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. Emzirilen bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az oluşmaktadır. Nedensiz bebek ölümlerini azaltır. Emzirme, annelerde doğum sonu kanamalarını azaltır. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanserlerden kısmen korur” dedi.

 

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve UNİCEF tarafından önerilen başarılı anne sütü uygulamaları nedeni ile Bebek Dostu Hastane ünvanı verildiğini belirten Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nejla Yeşilova; “Bebeklerin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi sağlıklı yaşam için gereklidir. Her yıl Ekim ayının ilk haftası "Dünya Emzirme Haftası” olarak kutlanmaktadır. Son yıllarda Sağlık Bakanlığının çalışmaları ve bütün sağlık personelinin çabalarıyla ülkemizde ilk 6 ay sadece anne sütü verme ve emzirme oranları giderek artmaktadır. Anneler doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında hem aileleri ve toplum tarafından hem de sağlık sistemi tarafından desteklenmelidir. Bu nedenle amacımız emzirmenin korunması, özendirilmesi, desteklenmesi, yapay beslenmenin çocuk sağlığı üzerine olumsuz etkilerinin halkımıza duyurulması ve Annelerimizin bilinçlenmesine katkıda bulunmaktır”  dedi.

Yeni Doğan Annelere verilen çeşitli hediyeler ve pasta kesimiyle program son buldu.


  • EMZİRME FOTO 2.jpg
  • EMZİRME FOTO 3.jpg
  • EMZİRME FOTO 4.jpg
  • EMZİRME FOTO 5.jpg
  • EMZİRME FOTO 6.jpg
  • emzirme 7.jpg

11 Şubat 2022